Güvenli Araç Kiralama İçin Bilinmesi Gerekenler

​Araç kiralama, ihtiyaç anında pratiklik sunması aynı zamanda konforlu ve hesaplı olması nedeniyle günümüzde oldukça fazla tercih ediliyor. Özellikle tatil dönemleri, iş seyahatleri ya da uzun dönem kullanımlar için fazlasıyla avantajlı bir seçenek olan araç kiralamanın da dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunuyor.

Örneğin; herhangi bir yere tatile gittiniz ve sürekli taksiyle ya da toplu taşımayla uğraşmak istemeyip araç kiralamaya karar verdiniz. İnternet üzerinden ya da gittiğiniz yerde bir şirketten araç kiralarken nelere dikkat etmelisiniz, araç kiralama nasıl yapılır ve bu işin püf noktaları neler, gelin beraber keşfedelim!

Nasıl Bir Araca İhtiyacınız Var?

Sanıyoruz ki araç kiralama sözleşmesi yapmadan önce dikkat edeceğiniz en önemli noktalardan biri nasıl bir araca ihtiyacınız olduğu. Araçta genellikle kaç kişi seyahat edeceksiniz, uzun yolda mı yoksa daha kısa mesafelerde mi kullanacaksınız veya hangi yakıt türü sizin için daha hesaplı gibi detayların üzerinde güzelce düşünmeniz gerekiyor. Mesela, sık sık uzun yola çıkan biriyseniz tasarruflu yakıt tüketimi sağlayan araçları tercih edebilirsiniz. Ayrıca uzun yol için konfor, dayanıklılık ve güvenli bir seyahat beklentiniz de araç seçiminizde belirleyici olacaktır.

Kiraladığınız Araç Güvenilir mi? 

Evet, piyasada birçok araç kiralama firması var. Bazıları daha pahalı, bazıları daha ucuz… Hepsi de farklı farklı avantajlar sunuyor. İşte tam da bu aşamada çok iyi bir şekilde araştırma yapmanız gerekiyor. Aracın fiyatını çok hesaplı olarak gördüğünüz zaman hemen karar vermek yerine firmanın yasal izninin olup olmadığını araştırın. Size sunulan avantajları inceleyin ve ek olarak nasıl masraflar çıkabilir kabaca hesaplayın.

Ek Ücretlere Göz Atmaya Ne Dersiniz?

Bir fiyat konuştunuz ve anlaştınız. Buraya kadar çok güzel. Fakat anlaştığınız fiyatın üstüne temizlik, anahtar teslimi gibi birtakım ek masraflar nedeniyle çıkabilirsiniz. Sonradan bir sürprizle karşılaşmamak adına ilgili firmayla görüşürken belirlenen fiyata nelerin dahil olup olmadığını açıkça sorabilirsiniz.

Araçların Yaşına Dikkat Ediyor musunuz?

Kiralık araçlar, farklı kişiler tarafından kullanıldığı için daha çabuk eskiyebilir. Bu sebeple özellikle uzun dönem araç kiralama düşünüyorsanız 3 yaşın üstündeki araçlardan uzak durmanızı öneriyoruz. Bu sayede yolculuğunuz sırasında teknik sorunlar yaşama riskini azaltabilirsiniz.

Sigorta ve Kasko Olmadan Olmaz!

Sigorta ve kaskosuz araçlar, olmasını hiç istemeyiz elbette ama, herhangi bir kaza durumunda size büyük bedeller ödetebilir. Bu sebeple araç kiralama sözleşmesi ne kadar uzun olursa olsun sabırla okumanız gereken önemli evraklardır. Ayrıca bu sözleşmenin içinde sigorta ve kasko detayları dışında aracı ne zaman teslim edeceğinizin, olası gecikmelerde ne kadar ceza ödemeniz gerektiğinin bilgisi de yer alır.

Kiralama Öncesinde Detaylı Bir Kontrol Şart! 

Kiralamaya karar verdiğiniz aracın içini ve dışını kesinlikle detaylı bir şekilde inceleyin. Arabanın herhangi bir yerinde göçük ya da bir sorun var mı diye hızlıca kontrol edebilirsiniz. Çünkü firmalar araç tesliminde olası bir hasarı tespit etmek için çeşitli incelemeler yapıyor. Sizden önce oluşmuş bir hasarın zararını karşılamamak için kiralama aşamasında hasar tespitlerini kaydettirmek çok çok önemli.

City Rent A Car
Güvenli Araç Kiralama İçin Bilinmesi Gerekenler
ÖNCEKİ YAZI
Kurumsal Araç Kiralama Sitesi
SONRAKİ GÖNDERİ

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *