CİTYRENTACAR | ŞARKIŞLA

En ucuz fiyattan araç kiralamak için 7 tavsiye

Araç kiralamanın araba sahibi olmaktan daha ucuz ve zahmetsiz olduğu artık bir gerçek. MTV, kasko, araç muayene gibi dertler yok. İster uzun dönem araç kiralama yapın ister günlük araç kiralama, araç kiralarken dikkat etmeniz gereken ve masraflarını azaltmanız için dikkat etmeniz gereken bir kaç detay var.

1. Rent a car firmasının güvenilirliği

Araba kiralama yapmadan önce ilk dikkat etmeniz gereken; kiralama yapacağınız rent a car. Aracın markası, modeli, yakıtı gibi konular bundan daha sonra geliyor. İnternette yada haberlerde araç kiralama mağdurlarının haberlerini duymuşsunuzdur. Bunun gibi haberlere konu almamak ve gereksiz bir şekilde araç parası ödememek için aracı Sarkislaotokiralama.com gibi sadece profesyonel ve güvenilir araç kiralama firmalarıyla çalışan bir yerden kiralamak güvenliğiniz için önemlidir.

2. Sigorta şartları her firmada farklıdır

Biz kaza karşısında korkunç bir faturayla karşılaşmak istemiyorsanız kiralama sözleşmesindeki sigorta bölümünü incelemeyi atlamayın. Bir çok kurumsal rent a car firması araçlarını her türlü olumsuz duruma karşı güvence altına alır. Kazalara, yangına ve çalınmalara karşı kaskoları vardır. Kiralık araba çalındığında rent a car sizden aracın bedelini istemez ama belli şartlar karşılığında. Bu şartları iyice öğrenmek için sigorta şartlarını öğrenmeniz hem sizin hemde rent a car için yararlı olacaktır.

3. Yakıt tüketimi ve otomatik vites konforu

Aracı seçip, sigorta şartlarını da inceledikten sonra, şimdi sırada araç kiralamada. Kiralık araçta, kiralama ücreti dışındaki tek masrafınız yakıt ve paralı yollar olacak. En büyük dert te tabii ki yakıt. Benzinlikten çıkıp benzinliğe gitmek istemiyorsanız küçük hacimli motorlu araçları tercih etmenizi öneririz. 1.2 ve 1.0 hacimli benzinli motorlar özellikle şehir içinde hem yakıt masrafınızı azaltacak hemde istediğiniz performansı sağlayacaktır. Eğer dizel araç kiralamak istiyorsanız motor hacmi 1.4 veya 1.6 litre olan araçlar size daha uygun olacaktır. Biraz daha performans isterseniz 2.0 litrelik dizel araçlara göz atabilirsiniz.

Otomatik vitesli bir aracı kiralamanız ise konfor yönünden yararınıza olacaktır. Bir çok rent a car firması otomatik vitesli araçlar için ekstra fiyat istemez. Ama kiralarken otomatik vitesli araca fark isteyip istemediklerini de kontrol etmenizde fayda var.

4. Kiralama süresi fiyatı sandığınızdan çok etkiler

Araç kiralama masraflarınızı dahada düşürmek ve daha ekonomik araç kiralama için kiralama sürenizi uzatabilirsiniz. Günlük araç kiralama yaptığınızda ödediğiniz 1 günlük fiyatla, 30 günlük kiraladığınız araç için ödediğiniz 1 günlük fiyat oldukça farklı olacaktır.

Her gün araç kullanmıyorum, hafta sonları veya tatillerde ihtiyacım oluyor diyorsanız Budget araç kiralama kampanyası gibi  araç kiralama kampanyalarını takip etmenizi öneririz.

5. Ekstra donanım gerçek ihtiyacınıza uygun mu sorgulayın

Araç kiralarken karşınıza ekstralar çıkacaktır. Ek kilometre, navigasyon, mini kaza sigortasıek sürücü gibi. Bu ekstraları ihtiyacınıza göre seçmek kiralama masrafınızı oldukça azaltabilir. Örneğin uzun dönem araç kiralama yaptığınızda ek kilometreye ihtiyacınız oldukça az olur. Ama günlük araç kiralama yapacaksanız ortalama 250 km olan günlük kilometreyi aşabilirsiniz. Bu nedenle kısa dönem kiralamalarda ek kilometre almak daha ekonomik olacaktır.

Ek sürücü ise, herhangi bir olumsuz durumda sigortanın masrafı karşılaması için kiralayan kişinin aracı kullanması gereklidir. Eğer uzun yola gideceksiniz ve birden fazla kişi aracı kullanacaksa ek sürücü almak sizi garantiye alacaktır.

6. Kiraladığınız aracı zamanında teslim edin

Rent a car firmaları araç teslim etme ve araç geri alma saatlerini kiralama yaparken belirlerler. Tabi sizin ihtiyacınıza göre. Aracı belirlenen tarihten veya saatten geç aldığınız durumda hiç bir rent a car size para iadesi yapmayacaktır. Aracı zamanında teslim almak ve teslim etmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Aynı şey araç tesliminde de geçerlidir. Araç teslim saatinden geç teslim ettiğiniz her saat için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Yarım saatlik veya 1 saatlik gecikmelerde firmalar müşterileri memnuniyeti için bu ücretleri istemeye bilirler. Ama 2 saat ve üstü için bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle teslim saatinizi iyi ayarlamanız ve trafiği göz önüne almanız sizin yararınıza olacaktır.

7. Sezon dışı kiralama ve kampanyalar

Her sektörde olduğu gibi araba kiralamanın da bir sezonu var. Yaz aylarında araç kiralama artarken kışın bir azalama yaşanıyor. Tabi ki bu fiyatlara da yansıyor. Uzun dönem araç kiralamada kışın araç kiralarsanız bu fiyattan kiralama süreniz boyunca faydalanırsınız.

 

Kaynak : https://blog.tasit.com/arac-kiralama/en-ucuz-fiyattan-arac-kiralamak-icin-7-tavsiye/

City Rent A Car
CİTYRENTACAR | ŞARKIŞLA
Araç Kiralama Hizmetleri
ÖNCEKİ YAZI
CİTYRENTACAR | ŞARKIŞLA
Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
SONRAKİ GÖNDERİ

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *